הכל למכירה | Everything for Sale

הכל למכירה (פולין, 1969)
בימוי ותסריט: אנדז'יי ויידה
צילום: ויטולד סובוצ'ינסקי
עריכה: הלינה פרוגר-קטלינג
שחקנים: אנדז'יי לפיקי, באטה טישקייביץ', אלז'בייטה צ'ישבסקה, דניאל אולבריצ'סקי
צבע, 94 דקות
תרגום לעברית

Everything for Sale (Poland, 1969)
Directing and Screenplay: Andrzej Wajda
Cinematography: Witold Sobocinski
Editing: Halina Prugar-Ketling
Cast: Andrzej Łapicki, Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Daniel Olbrychski
COLOR, 94 minutes
Hebrew subtitles

Watch a Preview
סינמטק תל אביב Tel Aviv Cin. 24.1.17 21:00
סינמטק ירושלים Jerusalem Cin. 31.1.17 20:30
סינמטק חיפה Haifa Cin. 22.1.17 19:15
סינמטק הרצליה Herzliya Cin. 21.1.17 18:00
סינמטק חולון Holon Cin. 23.1.17 18:00

בתחנת הרכבת של וורצלב ממתין צוות הצילום להתחלת מלאכתו, אך השחקן הראשי מבושש להופיע. היעלמותו מעלה את חששותיהם של אנשי הצוות, ואחדים מהם יוצאים לאתרו: הבמאי אנדז’יי; רעייתו באטה שבעבר היתה נשואה לשחקן הנעלם; אלה, שחקנית ואשתו בהווה של השחקן; ודניאל, כוכב עולה השואף להגיע לרמת הפופולאריות של עמיתו. דרך החיפוש, יתברר בהדרגה טבע ההתקשרות של אמנים אלה לעמיתם הנעדר, ולמקצוע אותו הם כולם חולקים.

ב-8 לינואר 1967 נדרס למוות ז’בגנייב צ’יבולסקי, מהשחקנים האהובים והאהודים בפולין, על-ידי רכבת שעליה ניסה לעלות. מותו השפיע על רבים, ביניהם חברו הקרוב הבמאי אנדז’יי ויידה, שסרטו "אפר ויהלומים" הפך את צ’יבולסקי לכוכב המוכר בכל בית. "הכל למכירה" הוא במידה רבה המחווה של ויידה לשחקן שהלך לעולמו, וכן זו של קולגות אחרות שמגלמות את עצמן על המסך כחלק מטקס אבלות קולקטיבי. יחד עם זאת, הסרט אינו רק הומאז’ לאדם, אלא גם משמש אמצעי להתמודד עם מה שאדם זה ייצג, לפחות בעיניו של ויידה: "לא רק שחקן, כי אם אישיות שמן הראוי שתוצג על המסך כפי שהיא", אמן עד לשד עצמותיו שחי את חייו כמו היו אמנות. כל הדמויות בסרט כושלות בניסיונן למלא אחר אידיאל רומנטי זה של האמן; כולן נגועות באי-אונות, וחיפושן אחר השחקן שאיננו, האלטר-אגו של צ’יבולסקי, הוא חיפוש שנועד להתעלות מעל לתחושת הכישלון שלהן. עבור ויידה מדובר בחיפוש בעל משמעות, אך גם כזה המעלה תהיות לגבי המחיר שהאידאל ההרואי גובה – שהאמן יתמזג עם אמנותו, יהפוך לה, ימות למענה. במידה רבה, כך צ’יבולסקי סיים את חייו. ב"הכל למכירה" ויידה מבקש אבל לשאול: האם אמן אמיתי יכול גם לחיות?

סרט זה מוקרן במסגרת אירוע המחווה לאנדז’יי ויידה. המחווה כוללת גם את הקרנת הסרט התיעודי הישראלי "הדיבוק של אנדז’י ויידה".

At Worclaw train station, a film crew is ready to shoot. The main actor, however, is nowhere to be found. His disappearance puts everyone on edge, prompting several to seek him out: the director Andrezj; his wife Beata, who was once married to the missing actor; Ela, an actress and the actor’s present spouse; and Daniel, a rising star who wishes to achieve his peer’s popularity. The search will gradually reveal the nature of their attachment to this absent comrade, and to the craft which they all share.

On January 8th 1967, Zbigniew Cybulski, one of Poland’s preeminent actors, was run over by a train he was attempting to board. His death affected many, including his close friend director Andrzej Wajda, whose “Ashes and Diamonds” made Cybulski a household name. “Everything for Sale” was in many ways Wajda’s tribute to the deceased actor; and not only his, but that of other colleagues who portray themselves on screen in a public act of mourning. Yet the film is more than a mere homage to a man, serving also as means to confront what that man represented, at least for Wajda: “not just an actor, but a personality who deserves to be put on the screen as he is,” a true artist who lives his life as art. The depicted characters all fail to reach this romantic ideal of the artist; all are mired by impotence, and their search for the missing actor, Cybulski’s alter-ego, is a search to transcend their sense of failure. Wajda deems such a quest meaningful, but also expresses ambivalence around the price this heroic ideal demands—that the artist be devoured by art. Cybulski could not help but meet this end. “Everything for Sale” nevertheless finds its director asking: can a true artist also live?

This film is shown as part of an homage to the director Andrzej Wajda, which also includes a screening of the Israeli documentary "The Dybbuk of Andrzej Wajda."