הדיבוק של אנדז’יי ויידה | The Dybbuk of Andrzej Wajda

הדיבוק של אנדז'יי ויידה (ישראל, 1988)
בימוי: עמי (תדאוש) דרוזד
צילום: דוד יסקונר
משתתפים: אנדז'יי ויידה, קריסטינה זכווטוביץ', נאוה זיו, עודד תאומי
צבע, 60 דקות
תרגום לעברית

The Dybbuk of Andrzej Wajda (Israel, 1988)
Directing: Ami (Tadeusz) Drozd
Cinematography: David Yaskoner
Cast: Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Nava Ziv, Oded Teomi
COLOR, 60 minutes
Hebrew subtitles

סינמטק תל אביב Tel Aviv Cin. 24.1.17 19:00
סינמטק ירושלים Jerusalem Cin. 31.1.17 19:00
סינמטק חיפה Haifa Cin. 22.1.17 17:30

ב-1988 הוזמן אנדז’יי ויידה לביים את גרסתו למחזה המפורסם של ש. אנ-סקי "הדיבוק" בתיאטרון הלאומי הבימה. עמי דרוזד, יוצר סרטים ישראלי שנולד בפולין, עקב אחר כל שלבי העבודה, מהחזרות ועד למופע הבכורה, והצטרף לויידה בנסיעותיו ברחבי ישראל. סרטו משרטט דיוקן רגיש ומורכב של הבמאי המהולל, ומשתף את הקהל בהיבטים שונים של תהליך היצירה שלו, כמו גם בהרהוריו השונים הנוגעים למדיום הקולנועי והתיאטרוני. דגש מיוחד ניתן גם לעמדותיו של ויידה באשר לחיים היהודים בפולין, תוך נגיעה בשואה ובגירוש הגדול של יהודי המדינה ב-1968. התייחסויות אלה של הבמאי מעידות על עניינו המתמשך ביהדות, שהגיע לשיאו שנתיים מאוחר יותר עם סרטו "קורצ’ק" (1990).

כל ההקרנות תתקיימנה לפני ובצמוד להקרנת "הכל למכירה", כחלק מהמחווה לאנדז’יי ויידה. ההקרנה של הסרט בסינמטק תל אביב גם תלווה בשיחה עם הבמאי עמי דרוזד, שיחלוק את רשמיו מהצילומים והשהות עם ויידה.

In 1988 Andrzej Wajda was invited by Israel’s Habima National Theater to direct a staging of S. Ansky’s famous play, “The Dybbuk”. Ami Drozd, a Polish-born Israeli filmmaker, documented all stages of the work process, from rehearsals to premiere performance, as well as traveled with Wajda on his journeys across Israel. His film provides a sensitive and complex portrait of the noted director, who shares with the audience facets of his creative process, as well as his musings on film and theater. A particular emphasis is also placed on Wajda’s views regarding Jewish existence in Poland, touching upon the Holocaust and the 1968 deportation of Polish Jews. These discussions testify to Wajda’s continued interest in Jewish themes, which would culminate two years later in his film “Korczak” (1990).

All screenings will take place before and in conjunction with the presentation of "Everything for Sale", as part of an homage to Andrzej Wajda. The screening of the film at the Tel Aviv Cinematheque will also be accompanied by a talk with its director Ami Drozd, who will share his memories of filming Wajda.